simonvesvete

Poslední články

Slovenská kuchyně
Roháče

Náhodné fotografieSlovenská kuchyně

V tomto článku bych se chtěl ve zkratce podívat na to, co si objednat na Slovensku, aby to bylo opravdu typicky slovenské? Asi nás napadnou brynzové halušky, pirohy nebo perklet. Ale co na to turisté ze západní Evropy? Ptal jsem se několika mladých lidí, kteří cestovali skrz Českou republiku až na Slovensko a musím uznat, že těžko v paměti lovili, co vlastně na Slovensklu jedli. U nás to bylo zcela odlišné, to je hned napadla svíčková, knedlo zelo vepřo a pivo. Slovenská kuchyně není, jak se zdá, tak známá, jako česká.
Nakonec z nich vypadlo (s vydatnou pomocí) něco jako brzydaaa...měli tím asi na mysli brynza, jedná se o sýrovo-tvarohovou pochotuku vyrobenou ze soleného ovčího sýra a tučného tvarohu. Brynza se vůbec na Slovenksku hojně využívá. Tak např. můžete ochutnat brinzové pirohy, brinzové haušky nebo liptovské taštičky.
Brynzové halušky jsou přitom považovány za jakýsi národní pokrm. Recept je velice jednoduchý na přípravu, tudíž i čas a suroviny. Obecně se halušky připravují z brambor, mouky brynzy, slaniny a soli. Záleží ale také dost na oblasti, ve které se nacházíte. Každá hospodyňka má totiž svůj vlastní recept a přidá tam tak ještě něco navíc tak, aby právě ten její byl ten nejlepší.
Když se vydáte do ulic, ze všech koutů na vás busou trčet korbáčiky. Je to nám dobře známý solený zapařený sýr zapletený do "korbáčika". Odtud také název. Většinou ho tvoří 3 až 4 sýrové provázky obvázané sýrovou nití. Tuto dokonalou pochoutku dostanete v každé restauraci k pivu.
Stejně jako my Česi, i Slováci jsou velmi konzervovaní když se jedná o jídlo. Tradice jsou sice více udržovány na venkově, ale i lidé ve městech nejraději večeří doma. Každou neděli si rádi dopřávají něco typicky slovenského. Celkově se musí ovšem přiznat, že slovenksá kuchyně, stejně tak jako česká, není zrovna zdravá. Převládají tučnější, smžená jídla.

Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)


 

Vytvořenou službou P-C.cz - Vlastní blog z vlastního PC. Mapa stránek